DMAD Karadağ Yunus Araştırmaları Bülteni | Aralık 2020 | Sayı 2

Operasyon Direktörümüzden SÖZLER,

Tim Awbery,
Kıdemli Araştırma Görevlisi
Vay canına! Ne kadar zor bir yıldı. Mart-Haziran ayları arasındaki tüm araştırma operasyonlarında azalan mali gelirden, tamamen durmaya kadar bazı inanılmaz zorluklarla karşılaştık. Yine de, dünyanın dört bir yanından personelimiz, stajyerlerimiz ve yardımcılarımızın inanılmaz çalışmaları sayesinde her soruna adapte olduk, geliştirdik ve üstesinden geldik. COVID-19’un Karadağ’daki araştırma ve koruma çalışmalarımıza bir son vermediğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.
 
ARAŞTIRMA
Kasım ayındaki son sayımızdan bu yana, 14 kara gözlemi ve 2 tekne gözlemi ile araştırmalarımıza geri döndüğümüz ilk ayımızı tamamladık. Bu zorlu süreçte bütün övgüler; sürekli değişen hava durumu, COVID kısıtlamalarına uyum sağlamak için erken saatlerde başlayan ve geç saatlere dek süren araştırmalar, planda sonu gelmeyen güncellemelere rağmen araştırmaları sürdüren Araştırma ve Stajyer koordinatörümüz Selina Brouwer’a.
 
Kasım ayındaki ilk bültenimizde sizlere Karadağ Yunus Gözlem Ağımızın lansmanından bahsetmiştik. Yaz döneminde bölgede daha az insan olduğu için, bildirilen gözlemlerde büyük bir düşüş göreceğimizden endişeliydik. Durum hiç de böyle olmadı ve COVID’in neden olduğu veri boşluklarımızı doldurmaya yardımcı olacak gerçekten yararlı veriler aldık. Bu çok önemsediğimiz, vatandaş bilimi çalışmamız ACCOBAMS’ın yıllık dergisi FINS’in sıradaki sayısında yayımlanacak.
 
TOPLANTILAR, KONFERANSLAR VE ETKİNLİKLER
KARADAĞ HÜKÜMETİ: COVID nedeniyle ertelemelere olsa da Karadağ hükümeti ile yaptığımız işler ve şu ana kadar ki sonuçlarımızı güncellemek için çevrimiçi bir toplantı düzenlemeyi başardık. Gelecekte onlarla ortak çalışmalar yürütmeyi dört gözle bekliyoruz.
 
IMEKO TC-19 2020 ULUSLARARASI DENİZ METROLOJİSİ ÇALIŞTAYI:
Ekim ayı başlarında Karadağ Yunus Araştırma ekibi IMEKO sanal konferansında sunum yaptı ve “Genç Araştırmacı Tarafından Sunulan En İyi Makale” ödülüne layık görüldü.
 
DALGALARI DÖNDÜRMEK: 
Türkiye ve Karadağ’da Deniz Memelileri Araştırma ve Koruma: Ödülden bir hafta sonra, Karadağ Yunus Araştırma (MDR) Bilim Direktörü, insanları deniz memelileri araştırmalarına katılmaya teşvik eden çevrimiçi bir etkinlik olan WhaleCamp de genç beyinlere ilham veriyordu.
Plaj Temizliği: DMAD bir kez daha, bu kez Bulgarica yakınlarındaki plajlarda, Karadağ sahillerinin temizlenmesine yardımcı olmak için Our Action adlı STK’nın genç ve güçlü çalışmasına katıldı.
Akdeniz Korunan Alan Ağı (MedPAN): Kasım ayında Karadağ Yunus Araştırma ekibi, korunan alanlar arasında bilgi paylaşımında bulunarak, deniz koruma alanlarını iyileştirmeye yönelik çalışan bir kuruluş olan MedPAN’ın Ortak Toplantısına ve Yıllık Genel Toplantısına katıldı.
Blue Engineers of Montenegro II: İlk sunumumuzun ardından MDR ekibi, ekibimizin dört yıllık araştırmalardan bugüne kadar öğrendikleri hakkında Kotor’un yanı sıra Radio Kotor’un gençleriyle tekrar bir araya geldi. COVID önlemleri altında sunumlar gerçekleştirdi.

ULUSLARARASI
DMAD Türkiye: Eylül ayında size Antalya’daki yeni DMAD ofislerinin taşınmaya hazır olduğu haberini vermiştik. WWF Türkiye kapsamında İstanbul Boğazı ve Ege Denizi’nde gözlemler gerçekleştiren ve bu Kasım ayında WWF’nin Hedef Dışı Avlanma atölyelerine katılan ekibimiz, şimdi Antalya’ya taşındı ve burada gelişiyor.
Komşu Ülkelerimizden: Ekim ayında, Hırvatistan Oşinografi ve Balıkçılık Enstitüsü, Blue World Enstitüsü ile birlikte, hassas deniz ortamlarının daha iyi korunmasına yardımcı olmak için Rekreasyonel Tekne Gürültüsünün bir değerlendirmesi olan Soundscape Projesi’nin pilot çalışmasını başlattı.

EDİTÖRÜMÜZDEN BİR NOT
Normalde bültenlerimiz yaklaşan etkinlikleri listelediğimiz yerdir. Ancak, korona virüsün (tıpkı dünyanın geri kalanı gibi) önümüzdeki hafta olacakları dahi planlamayı zorlaştırdığını biliyorsunuz. 2021’de garanti edemeyeceğimiz olaylara söz vermek istemiyoruz. Arazilerde yorulmadan çalışan tüm Karadağlı stajyerlerimize ve çabalarımıza uzaktan yardım eden, bugüne kadar başardıklarımızın hepsinden kolektif olarak sorumlu olan tüm stajyerlerimize teşekkür etmek isteriz.
Size Ocak 2021’de sizinle bir araya geldiğimiz etkinlikleri garanti edemeyiz. Okullardaki eğitimlerimizi veya gençlik kuruluşlarında verdiğimiz eğitimlerin yeterince güvenli olduğunu iddia edemeyiz. Ancak şunu garanti ediyoruz:
DMAD’ın Karadağ Yunus Araştırma projesinde, Karadağ’daki yunusları korumaya yardımcı olmak ve denizlerimizi herkes için biraz daha iyi hale getirmek için araştırmalarımızı ve kamu erişimini maksimum kapasitede tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.
 
Festivallerin tadını çıkarın ve güvende kalın,
DMAD Ekibi
 
Mart 2021’de çıkacak olan bir sonraki sayımız için gözlerinizi dört açın!