DMAD, IMEKO TC-19 Uluslararası Deniz Metrolojisi Çalıştayı’nda “Genç Bir Araştırmacı Tarafından Sunulan En İyi Makale” Ödülünü Kazandı

7 Ekim günü, İyon Denizi (Orta Akdeniz) ve Kuzey-Batı (Doğu Akdeniz)’deki Kaşalot balinalarının akustik desenlerini karşılaştırdığımız “Comparisons of Acoustic Patterns of the Sperm Whale in the Ionian Sea (Central Mediterranean Sea) and the North-Western (Eastern Mediterranean Sea)” makalemiz için “genç bir araştırmacı tarafından sunulan en iyi makale” ödülünü kazandığımızı mutlulukla duyurmak isteriz.
 
IMEKO TC-19 Uluslararası Deniz Meteorolojisi Çalıştayı’nda 35 yaş ve altı araştırmacalara verilen ödül, DMAD’dan Dr. Aylin Akkaya ve Patrick Lyne ile araştırma görevlimiz Tim Awbery ve İtalya’dan Guilia Cipriano (Bari Üniversitesi), Rosalia Maglietta (Ulusal Araştırma Konseyi, İtalya), Vito Reno (Ulusal Araştırma Konseyi, İtalya), Carmello Fanizza (Jonian Yunus Koruma) ve Roberto Carlucci (Bari Üniversitesi)’ye takdim edildi.
 
MetroSea Konferansı, deniz için enstrümantasyon ve ölçüm yöntemleri geliştirmede çalışan kişileri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Bu yılki konferans, kuruluşunun 100.yıldönümü kutlamalarının bir parçası olarak Università degli Studi di Napoli “Parthenope” tarafından düzenlendi.
 
Ödüle layık görülen makalemizin Türkçe özetini aşağıda bulabilirsiniz. Konferansa katılan herkes 7 Kasım’a dek sunumun ön kaydına erişebilecek ve metin, herkesin ulaşımı için yakın zamanda konferans bildirisinde yayımlanacaktır.
 
DMAD olarak, bu araştırmayı mümkün kılan dünyanın dört bir yanından bir araya gelen herkese ve özellikle konferansın organizatörlerine ödülümüz ve ayrıca; böyle güzel bir konferansı bu kadar ilginç sunumlarla bir araya getirdikleri için teşekkür ederiz. Önümüzdeki yıl konferansta herkesi daha uygun ve koşullarda görmeyi diliyoruz.
 
ÖZ
Kaşalot balinaları Physeter macrocephalus düzenli bir popülasyon düşüşü sergilemektedir. Ancak tehdit altındaki statülerine rağmen Akdeniz’de bilgi eksikliği devam etmektedir. Bu çalışma kaşalot balinalarının Taranto Körfezi ve Kuzeybatı Levanten Denizi’ndeki akustik modellerinin ilk sonuçlarını bildiriyor. Her iki bölgede de yiyecek arama patterni gösteren “düzenli” tıklamalar kaydedildi. Kuzeybatı Levanten’de de aynı “coda” vardı. Codaların ve sosyal birimlerin varlığı, Kuzey-Batı Levantin’in potansiyel beslenme alanlarının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca Kuzey-Batı Levanten Denizi kayıtları Akdeniz ile benzerlik gösterirken, tıklama aralıkları Taranto Körfezi’ne kıyasla biraz daha küçüktü. Son olarak, Kaşalot balinaları Taranto Körfezi’nde Kuzey-Batı Levanten Denizi’ne kıyasla daha büyüktü. Mevcut sonuçlar, tek bir tarihte toplanan verilere dayanmaktadır, bu nedenle kaşalot balinalarının akustik modellerini anlamak için daha fazla araştırma yapılmalıdır.