ÇEVRE VE EKOLOJİ ÇALIŞTAYI / MARMARA ÜNİVERSİTESİ

Ekoloji ve ona dair pek çok branş, dünyayı daha iyi anlamamız konusunda bize bilgi sağlamaktadır. Bu bilgiyi ayrıca çevremizi iyileştirip geliştirmemiz, doğal kaynaklarımızı yönetmemiz ve insan sağlığını korumamız için de kullanmaktayız.

Marmara Üniversitesi Biyoloji ve Biyoloji Öğretmenliği bölümü öğrencileri tarafından organize edilen ve bu yıl 3.’sü düzenlenen Çevre ve Ekoloji Çalıştayı, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr.  Şener Akıncı’nın öncülüğünde 11-13 Nisan tarihleri  arasında fakültenin konferans salonunda gerçekleştirilmiştir. Çevre ve Ekoloji Çalıştayı,  başta ülkemiz olmak üzere dünyadaki güncel çevre problem ve çözümlerini ele alarak, doğru bilinen yanlışları ortaya koymayı ve doğa bilinci aşılamayı hedefleyen gönüllü bir oluşumdur. Bu yılki teması “ekolojik denge” olan çalıştayda, başta Prof. Dr. Ali Demirsoy olmak üzere çok sayıda katılımcı yer almıştır.

Çalıştayda Deniz Memelileri Araştırma Derneği  (DMAD) adına Marmara Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Emine Ulusoy da sunumuyla, Cetacean türleri hakkında genel bilgiler vermiş ve Derneğin Kuzeybatı Levantin Denizi’nde yürüttüğü yunus çalışmalardan söz etmiştir. Deniz memelilerinin gerek ülke sularında, gerekse dünyada nesillerinin tükenmekte olduğu bilinmektedir. Gerçekleştirilen çalışmalar ile deniz memelileri türlerinin korunmasına ve bu alandaki bilimsel bilgi eksikliğinin giderilmesine katkıda bulunmaya çalışılmaktadır. Emine Ulusoy sunumuyla katılımcıları Derneğimizin çalışmalarından haberdar ederek, bu alanda çalışmak isteyen doğa severler için bir kapı aralamıştır.

 

 

_dmad

Add your Biographical Info and they will appear here.