Sosyal Sorumluluk Projeleri

İstanbul’un çocukları İstanbul’un yunusları ve deniz kuşlarıyla buluşuyor!

Deniz Memelileri Araştırma Dernegi ve 1000motocu1000çocuk projesinin beraber hayata geçirdiği proje ile her ay 10 çocuk İstanbul Boğazı’nda tura çıkacak ve buradaki yunus ve deniz kuşlarını tanıyacak.

Projemizin ana amacı, maddi imkanı kısıtlı olan çocuklara ulaşarak, yunusları ve deniz kuşlarını doğal ortamlarında görmelerini sağlamak ve mutlu bir gün geçirmelerine yardımcı olmaktır. Bu kapsamda geziye katılan 5 çocuğun ailesi, maddi imkanı olmayan diğer 5 çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu gönüllü ailelerin, seçecekleri kardeş ailenin tekneye ulaşım masraflarını karşılamaları beklenmektedir.

Proje süresince her ay farklı çocuk grupları gözlem teknemizde davetli olacak ve yunusları ve deniz kuşlarını doğal yaşam alanlarında gözlemleme fırsatına erişecekleri gibi, kendilerine bu canlılar ve Türkiye’nin denizleri hakkında önemli bilgiler aktarılacaktır. Ayrıca gözlem turu sırasında, çocukların dürbün ile yunus ve deniz kuşu gözlemi gerçekleştirilmesi ve yunusların davranışlarının öğrenilmesi gibi temel bilimsel bilgiler aktarılacak ve çocuklarımızın bir günlüğüne birer küçük araştırmacı olmaları sağlanacaktır. Teknede aynı zamanda uzman araştırmacılar tarafından yunusların korunması için bilimsel veriler toplanacak ve her bir yunus, foto-kimlikleme kataloğumuza dahil edilecektir.

Gözlem teknesi ile ilgili maliyetler derneğimizin olanakları ile karşılanacak ve katılacak ailelerin tek yükümlülüğü kardeş ailenin ulaşım masrafları olacaktır. Bunun dışında, gözlemlerin sürekliliği ve mümkün olduğunca fazla çocuğa ulaşıp doğa sevgisi ve koruma bilinci kazandırabilmemiz için, katılan ailelerin derneğimizi desteklemek için içlerinden gelen ve uygun gördükleri bir miktarda bağışta bulunarak katkı sağlamaları büyük önem taşımaktadır. Projenin bağışlarınızla büyümesi sayesinde proje maliyetleri daha düzenli finanse edilebilecek ve aktivite sayımız artırılacaktır. Elbette ihtiyaçları ve maddi durumlarına bağlı olarak aileler hiç ödeme yapmamayı da seçebilirler.

Gözlem günü programı:

09:00 Buluşma

09:30 İstanbul Boğazı’ndaki yunus ve deniz kuşları türleriyle ilgili bilgilendirme ve tur başlangıcı

12:00 Geri dönüş

12:30 Çocuklar ve araştırmacıların yapılan gözlemleri değerlendirmesi ve vedalaşma

2 Nisan Pazar günü Saat 09:00-12:30 arası yapılacak yunus ve deniz kuşu gözlem turumuz hakkında bilgi almak ve katılmak isterseniz info@dmad.org.tr veya 0535 846 38 41 telefon numarasına 31 Mart’a kadar ulaşmanız yeterli. Gözlem turumuz 10 çocuk + her çocuk için 1 ebeveyn ile sınırlıdır. Aileler başvuru sırasına göre belirlenecek ve e-posta yoluyla katılım durumları ile ilgili bilgi verilecektir.

Sonraki gözlem turlarının duyuruları için Deniz Memelileri Araştırma Derneği’nin Facebook sayfasını takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/DMADforNature

Proje yürütücüleri kimlerdir?

Deniz Memelileri Araştırma Derneği

Deniz Memelileri Araştırma Derneği, 2015 yılından beri aktif olarak yunusların Türkiye sularında korunması için bilimsel çalışmalar yürütmektedir. Derneğimizin öncelikleri arasında bilimsel veri toplamak kadar, çocuklarımızı ve gençlerimizi projelerimize dahil ederek, onların doğa bilinci ve sevgisi kazanmalarına destek olmak da yer almaktadır. Bu kapsamda bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz doğa koruma aktivitelerimizde istismara uğramış veya maddi imkanları kısıtlı olan çocuklarımız ve üniversite öğrencilerimize ulaşarak, projelerimize katılmalarını sağladık.

1000motorcu1000çocuk

1000 motorcu 1000 çocuk projesi, İlker Kül tarafından hayata geçirilen bir sosyal sorumluluk projesidir. Projeye katılan motosikletçiler, kendilerine özel 30-40 kareden oluşan bir albüm çekimi karşılığında verdikleri bedelle çocuklara yardım malzemesi (bot, mont, kırtasiye malzemesi, çanta, oyuncak, atkı, bere ve eldiven gibi) alınmasına destekte bulunuyorlar. İlker Kül ve arkadaşları bu malzemeleri bizzat motosikletleriyle gidip önceden belirlenen okullardaki çocuklara elden teslim ediyorlar. Proje, 2016 yılından beri 142 motorcunun desteğiyle 476 çocuğa ulaşmış olup daha nicelerine ulaşmayı hedeflemektedir.

Projenin basın yansımaları için:

Basında Biz

Projeyi desteklemek için:

Bağış Yapın